آموزش دبستانی و پیش دبستانی شهرستان فارسان

این وبلاگ با هدف ارتقا آگاهی در زمینه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی و نیز درج مطالب همکاران شاغل در مدارس ا بتدایی طراحی گردیده است لذا از کلیه همکاران بزرگوار دعوت می شود نظرات خود را از طریق ارسال نظر یا از طریق پست الکترونیک به آدرس hrp1353@mihanmail.ir ارسال نمایند

آموزش دبستانی و پیش دبستانی شهرستان فارسان

این وبلاگ با هدف ارتقا آگاهی در زمینه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی و نیز درج مطالب همکاران شاغل در مدارس ا بتدایی طراحی گردیده است لذا از کلیه همکاران بزرگوار دعوت می شود نظرات خود را از طریق ارسال نظر یا از طریق پست الکترونیک به آدرس hrp1353@mihanmail.ir ارسال نمایند

آموزش دبستانی و پیش دبستانی  شهرستان فارسان

چهار راه برای رسیدن به آرامش:

1-نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا
2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا
3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا
4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پیام های کوتاه
نویسندگان
پیوندهای روزانه
طبقه بندی موضوعی

آخرین مطالب

۱۵ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۴ مرداد ۹۴ ، ۱۶:۰۰
آموزش ابتدایی

همانا ارزشمند ترین بی نیازی عقل است

 

و بزرگ ترین فقر بی خردی است

 

و ترسناک ترین تنهایی خود پسندی است

 

                                                                                                                   و گرامی ترین ارزش خانوادگی، اخلاق نیکوست

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۴ مرداد ۹۴ ، ۱۵:۵۹
آموزش ابتدایی


داستانک 
پسرک پدربزرگش را تماشا کرد که نامه ای می نوشت .بالاخره پرسید
- ماجرای کارهای خودمان را می نویسید ؟ درباره ی من می نویسید ؟
پدربزرگش از نوشتن دست کشید و لبخند زنان به نوه اش گفت
- درسته درباره ی تو می نویسم اما مهم تر از نوشته هایم مدادی است که با آن می نویسم .می خواهم وقتی بزرگ شدی مانند این مداد شوی
پسرک با تعجب به مداد نگاه کرد و چیز خاصی در آن ندید
- اما این هم مثل بقیه مدادهایی است که دیده ام
بستگی داره چطور به آن نگاه کنی . در این مداد ۵ خاصیت است که اگر به دستشان بیاوری ، تا آخر عمرت با آرامش زندگی می کنی
صفت اول
می توانی کارهای بزرگ کنی اما نباید هرگز فراموش کنی که دستی وجود دارد که حرکت تو را هدایت می کند .اسم این دست خداست .او همیشه باید تو را در مسیر ارده اش حرکت دهد
صفت دوم
گاهی باید از آنچه می نویسی دست بکشی و از مداد تراش استفاده کنی . این باعث می شود مداد کمی رنج بکشد اما آخر کار ، نوکش تیزتر می شود .پس بدان که باید رنج هایی را تحمل کنی چرا که این رنج باعث می شود انسان بهتری شوی
صفت سوم
مداد همیشه اجازه می دهد برای پاک کردن یک اشتباه از پاک کن استفاده کنیم .بدان که تصیح یک کار خطا ، کار بدی نیست . در واقع برای اینکه خودت را در مسیر درست نگهداری مهم است
صفت چهارم
چوب یا شکل خارجی مداد مهم نیست ، زغالی اهمیت دارد که داخل چوب است .پس همیشه مراقبت درونت باش چه خبر است
صفت پنجم
همیشه اثری از خود به جا می گذارد .بدان هر کار در زندگی ات می کنی ردی به جا می گذارد و سعی کن نسبت به هر کاری می کنی هوشیار باشی و بدانی چه می کنی

۴ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۴ مرداد ۹۴ ، ۱۵:۵۳
آموزش ابتدایی

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۶ مرداد ۹۴ ، ۱۶:۴۳
آموزش ابتدایی

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ مرداد ۹۴ ، ۱۶:۴۱
آموزش ابتدایی

با سلام و خداقوت خدمت همکاران محترم در مدارس ابتدایی

با توجه به لزوم برنامه ریزی های دقیق جهت پیشبرد اهداف آموزش ابتدایی و نظر به کیفی نمودن آموزش در سیستم ارزشیابی کیفی توصیفی نظرات و پیشنهاد های شما می تواند راهگشای خوبی برای تحقق اهداف آموزش و پرورش باشد بنابر این همکاران می توانند از طریق همین وبلاگ یا از طریق پست الکترونیک که در وبلاگ درج شده است ما را از راهنمایی ها پیشنهاد ها و نظرات آموزشی خود بهره مند سازند    با تشکر

۹ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۸ مرداد ۹۴ ، ۲۱:۱۳
رحیمی
کودکان چرا و چگونه دروغ می گویند؟
البته این موضوع جالبی است که بدانیم چرا یک کودک در یک موقعیت دروغ می‌گوید؛ درباره علل دروغگویی در کودکان می‌توان گفت ترس در کودک می‌تواند یکی از علل دروغگویی باشد. در واقع گاهی کودک دروغ می‌گوید، زیرا از راست گفتن و پیامدهایش و تنبیه و سرزنش شدن می‌ترسد. همچنین گاهی کودک برای جلب توجه دروغ می‌گوید، زیرا فکر می‌کند والدینش به‌اندازه کافی او را دوست ندارند. 

علت دیگر دروغگویی در کودک را می‌توان بی‌اعتمادی وی به والدینش دانست و اینکه کودک فکر می‌کند آنها راز او را فاش می‌کنند. گاهی نیز کودک مسائل بسیاری را به زبان می‌آورد و آنها را حقیقت می‌داند در حالی که خیالی بیش نیست و این دروغ تنها در اثر خیال پردازی در کودکان است. 

گاهی نیز آرزوها در کودکان به‌صورت دروغ در می‌آید. گرچه کودک قصد دروغگویی ندارد. گاهی کودک به علت نداشتن تمرکز و توجه به محیط مسائل اشتباه می‌گوید و نباید گفت کودک دروغگو است.

عامل دیگر این است که هنگامی که والدین یا اطرافیان در حضور کودک دروغ می‌گویند کودک نیز از آنها الگوبرداری کرده و می‌آموزد که دروغ بگوید. علت بعدی دروغگویی کودک فشارها و انتظارات بی‌مورد والدین است. 

گاهی نیز کودکان برای پنهان کردن احساسات‌شان دروغ می‌گویند. اما بر اساس تحقیقی که اخیراً توسط محققان دانشگاه شفیلد در انگلستان و محققان دانشگاه فلوریدا انجام شده است، رابطه دروغگویی کودکان و حافظه آنها مشخص شد. نتیجه این تحقیق نیز در مجله روانشناسی کودکان منتشر شده است.
محققان 114 کودک 7-6 ساله را مورد آزمایش قرار دادند و یک دوربین مخفی در محل آزمایش تعبیه کردند. این محققان به این نتیجه دست یافتند که کودکانی که خوب دروغ می‌گویند دارای حافظه شفاهی بهتری نسبت به کودکانی هستند که دروغ نمی‌گویند. همچنین آنها حافظه شفاهی این کودکان را با حافظه حسی آنها مقایسه کردند. 
۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰۸ مرداد ۹۴ ، ۱۶:۲۹
آموزش ابتدایی
برای اطلاع از آخرین زمان اعلام شده جهت سازماندهی 
۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ مرداد ۹۴ ، ۱۳:۲۱
آموزش ابتدایی

چه کتاب‌هایی در سال آینده تحصیلی تغییر می کنند؟

 ایرنا نوشت:
 

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و تالیف کتاب درسی وزارت آموزش و پرورش گفت: در ادامه روند تغییرات نظام آموزشی، سال تحصیلی آینده (94-95) کتاب های درسی پایه پنجم و نهم با تالیف جدید عرضه می شود.

محمود امانی تهرانی جمعه شب در حاشیه کارگاه آموزشی برنامه درسی ملی ویژه کارشناسان و سرگروه های آموزشی ناحیه یک و دو بندرعباس افزود: پایه های پنجم و نهم از پایه های تحولی وزارت آموزش و پرورش هستند که نیاز برای تغییرات شکلی و محتوایی در آن احساس می شد.

وی بیان داشت: در دو کتاب دینی (هدیه های آسمانی) وعلوم تجربی نیز امسال تغییراتی به صورت آزمایشی انجام شد و از سال تحصیلی آینده نیز به شکل سراسری اجرایی می شود.

مدیرکل تالیف کتاب های درسی وزارت آموزش و پرورش اظهارکرد: درسال تحصیلی جاری نیز کتاب های درسی دو پایه چهارم وهشتم با تغییرروبرو شد و در پایه چهارم بیشترین تغییرات را در کتاب های ریاضی، اجتماعی و کتاب های فارسی و زبان آموزی صورت گرفت.

امانی با اشاره به اینکه همه کتاب های پایه هشتم نیز هم اکنون جدید تالیف هستند، بیان داشت: کتاب های دینی و قرآن در این پایه بازنویسی شده و کتاب های مطالعات اجتماعی، زبان انگلیسی، عربی، علوم تجربی، ریاضی، تفکر و سبک زندگی و کار و فن آوری نیز تازه هستند.

وی یادآورشد: برای کتاب های جدید تالیف فیلم ویدیویی راهنمای تدریس ارایه شده و فیلم برخی از دروس در یک نرم افزار جامع تر، کتاب راهنمای معلم و سایر دروس مناسب برای معلمان گنجانده شده است.

این مسوول در پایان با بیان اینکه دوره های ضمن خدمت با حضور نویسندگان کتاب برگزار شد، اظهارداشت: به منظورآشنایی معلمان با کتاب های جدید تالیف و روش های تدریس علاوه بر دوره های ضمن خدمت، فیلم های ویدیویی کتاب های تغییر یافته نیز منتشر شد که در پایگاه اینترنتی رشد به نشانی www.roshd.ir برای استفاده معلمان و دانش آموزان بارگذاری شده است.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ مرداد ۹۴ ، ۱۱:۵۱
آموزش ابتدایی

دفتر ثبت فعالیت های یادگیری و عملکرد تحصیلی در کارگروه شورای راهبری ارزشیابی کیفی – توصیفی  در حال ویرایش است ؛ دوستان اگر که در جهت اصلاح و ساده سازی آن، پیشنهادی دارند،  از ما دریغ نفرمایند .

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ مرداد ۹۴ ، ۰۰:۵۸
رحیمی

۴ سبک فرزندپروری/ بهترین نوع سبک فرزندپروری
 به گزارش میگنا، امیرمحمد شهسوارانی در گفت‌و گو با فارس، درباره شیوه‌های فرزندپروری، اظهار داشت: تربیت فرزندان از جمله مسائل اساسی در زندگی خانوادگی است که در متون تخصصی به آن فرزندپروری گفته می‌شود. منظور از فرزندپروری رویه‌های ثابت و پایدار کلی در کنش‌های والدین هنگام برخورد تربیت فرزندان خود در شئون خصوصی و اجتماعی زندگی خانوادگی است.وی افزود: فرزندپروری در حقیقت تصمیم‌گیری خودآگاه یا ناخودآگاه اعمال مجموعه رفتاری خاص نسبت به فرزندان است.این متخصص حوزه بهداشت روان اغلب رفتار والدین را که موجب بروز کنش‌های ناخوشایندی در فرزندان‌شان می‌شود ناخودآگاه دانست که در حقیقت عکس خواسته آنها است.این روانشناس ادامه داد: این امر به دلیل کمبود آموزش‌های کافی در حوزه فرزندپروری است و به دلیل اهمیت آموزش‌های اجتماعی شدن اولیه در خانواده که توسط والدین صورت می‌گیرد، پی‌ریزی سبک‌های شخصیتی در آینده مستقیماً ناشی از سبک‌های فرزند‌پروری است.شهسوارانی گفت: عامل مهم در فرزندپروری حفظ و ثبات رویه‌ها و شیوه‌های برخورد با کودکان است. زمانی که والدین رویه خاصی در برخورد با فرزند خود نداشته باشند یا رویه‌های خود را در هر موقعیت خودآگاه یا ناخودآگاه تغییر دهند درگیر سبک تربیتی منتج به ناایمنی در کودک شده و احساس عدم امنیت را در وی ایجاد می‌کند.این متخصص حوزه بهداشت روان تصریح کرد: سبک‌های ناایمن در نوجوانی و بزرگسالی و حتی برخی مواقع کودکی منجر به بروز اختلالات عصب روانشناسی از جمله اختلالات کنترل تکانه، رفتارهای ایذائی، مشکلات بیش‌فعالی و نقص توجه و اختلالات روان‌پریشانه خواهد بود.وی افزود: در مقابل ‌آن حفظ رویه‌های پایدار و ثابت منجر به دوام و بقای ویژگی‌های مثبت شخصیتی در کودک خواهد شد. سبک‌های والدی به طور کلی به چهار دسته تقسیم می‌شود بهترین سبک والدی سبک والدی قاطع و اطمینان‌بخش است؛ در این سبک والدی والدین در عین حال که انتظارات عملکردی، رفتاری و کنشی بالایی از فرزند خود دارند پاسخگویی بالایی نیز به نیازهای واقعی او دارند.این روانشناس گفت: در این سبک فرزندپروری والدین با کودک خود در طی ساعات روز زمان زیادی را صرف کرده و بیشتر اوقات علت‌های کارها را برای او توضیح می‌دهند همچنین در صورت اعمال محدودیت برای فرزندان والدین دلایل این محدودیت‌ها و همچنین فعالیت‌های جایگزینی که کودک می‌تواند انجام بدهد را بیان خواهد داشت.وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که در سبک فرزندپروری قاطع و اطمینان‌بخش والدین تا جای ممکن از «نکن‌ها» به میزان بسیار کمی استفاده نموده و «می‌توانی‌ها» به میزان بسیار زیادی بهره می‌برند.این روانشناس با تاکید بر اینکه سبک فرزندپروری قاطع و اطمینان‌بخش نیازمند مطالعه مداوم و کسب دانش فعال از محیط توسط والدین است،‌ تصریح کرد: والدین برای افزایش معلومات عمومی می‌توانند کتاب‌های دایره‌المعارفی مصور ویژه کودکان و نوجوانان را تهیه کنند و با مطالعه پیشاپیش و بحث کردن در مورد آنها در محیط خانه و کودک این سبک تربیتی را تقویت کنند. باید در نظر داشت در سبک فرزندپروری قاطع و اطمینان‌بخش لازم است والدین در صورت اعمال محدودیت و همین طور در هر لحظه و جایی که کودک سؤالی داشت پاسخی مقتضی متناسب با سن کودک به وی ارائه دهد.وی ادامه داد: فرامین و دستورهای رفتاری برای انجام دادن یا انجام ندادن یک کار به کودک در این سبک بسیار کوتاه و مختصر است و به طور معمول فقط از یک دستور رفتاری استفاده می‌شود به عنوان مثال «دست‌هایت را بشوی»، «لباس‌هایت را جمع کن»، «تکالیف مدرسه‌ات را انجام بده»، «در اتاقت بازی کن»، بهتر است از «دست‌هایت را بشوی، لباس‌هایت را جمع کن، تکالیف مدرسه‌ات را انجام بده و در اتاقت بازی کن».وی افزود: چون زمانی که دستورات رفتاری به کودک بیش از یک الی دو مورد شود معمولاً کودک فقط آخرین گزینه را در ذهن خود نگه می‌دارد به گونه‌ای که در مثال دستورات طولانی ما کودک فقط متوجه «در اتاقت بازی کن»‌ می‌شود.این متخصص حوزه بهداشت روان خاطر نشان کرد: آخرین نکته مهم در سبک فرزندپروری قاطع و اطمینان‌بخش این است که والدین هرگز از تنبیه بدنی و بدگویی علیه اعضای خانواده استفاده نکنند برای دریافت راهنمایی‌های لازم و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سبک پروری قاطع و اطمینان‌بخش می‌توان در کنار کتاب‌های راهنمای فرزندپروری به متخصصان بهداشت روان و روانشناسان بالینی کودک مراجعه کرد.

 
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ مرداد ۹۴ ، ۱۳:۴۰
آموزش ابتدایی